Aminokyseliny | ForGym

Leucín

Leucín je alfa-aminokyselina zapojená v procese biosyntézy proteínov. Spolu s izoleucínom a valínom patrí do skupiny esenciálnych rozvetvených aminokyselín, známej aj pod stratkou BCAA (branched-chained amino acids). Keďže jej rozpadovými produktami sú acetyl-koenzým A a aminoacetát, spolu s lyzínom patria medzi jediné dve ketogénne aminokyseliny v metabolizme ľudského tela.
Značky

Izoleucín

Izoleucín je esenciálna aminokyselina známa svojou schopnosťou zvyšovať fyzickú výkonnosť a napomáhať procesu hojenia v svalovom tkanive. Táto molekula je mimoriadne dôležitá vo výžive profesionálnych športovcov a bodybuilderov, keďže jej primárnou funkciou v organizme je podpora dodávania energie a procesu regenerácie po namáhavej fyzickej aktivite. V strave je dostupná v potravinách s vysokým obsahom bielkovín.
Značky

Lyzín

Lyzín patri medzi esenciálne aminokyseliny, ktoré si organizmus nedokáže sám vytvoriť a musí ich prijať, buď v strave, alebo vo forme výživových doplnkov. Okrem toho, že je stavebným prvkom mnohých dôležitých proteínov v ľudskom tele a napomáha rastu a regenerácii svalov, má mnoho ďalších mimoriadne dôležitých funkcií – podporuje imunitu organizmu, vychytávanie vápnika, rast a pevnosť kostí, zdravie tráviaceho traktu, tvorbu hormónov, enzýmov a protilátok.
Značky

Metionín

Metionín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že telo si ju nedokáže syntetizovať a je nutné ju prijať v potrave. Jej štruktúra je jedinečná v tom, že obsahuje atóm síry. Hlavnou funkciou metionínu v organizme je stavba celého spektra proteínov a syntéza aminokyseliny cysteínu, ktorý vo svojej molekule taktiež obsahuje atóm síry.
Značky

Histidín

Histidín je alfa-aminokyselina, jedna z 23 proteinogénnych aminokyselín, ktoré sú v ľudskom tele zapojené v procese biosyntézy proteínov. V období jej izolovania nemeckým biochemikom a genetikom Albrechtom Kosselom, nositeľom Nobelovej ceny za medicínu z roku 1910, bola považovaná za esenciálnu pre novorodencov a dojčatá.

Značky

Glutamín

Glutamín je najbežnejšou aminokyselinou vo vašich svaloch - viac ako 61% kostrového svalstva tvorí glutamín. Glutamín sa z 19% skladá z dusíka, čo z neho robí primárneho prepravcu dusíka do vašich svalových buniek.

L-tyrozín

Tyrozín sa považuje za neesenciálnu aminokyselinu a vytvára sa v tele z fenylalanínu. Zatiaľ, čo telo dokáže premeniť fenylalanín na tyrozín, nedokáže premeniť tyrozín na fenylalanín. Tyrozín je materskou zlúčeninou a je teda nevyhnutný pre výrobu katecholamínových hormónov / neurotransmiterov, vrátane: dopamínu, dihydroxyfenylalanínu (DOPA), norepinefrínu a epinefrínu, v centrálnom a periférnom nervovom systéme a nadľadvinkách, a tyroxínu a trijódtironínu štítnou žľazou. Pigmentový melanín (ktorý sa vyskytuje na koži, vo vlasoch a choroidnej výstelke oka) sa taktiež tvorí z enzymatickej premeny tyrozínu.

Taurín

Pomenovanie pochádza z latinského slova taurus – býk, pretože bol prvýkrát izolovaný práve z býčej žlče. Taurín je beta-aminokyselina, kde bola karboxylová skupina nahradená zvyškom kyseliny sulfonovej. Taurín je jednou z hlavných voľných aminokyselín v centrálnom nervovom systéme, kde účinkuje ako neurotransmiter.

L-karnitín

L-karnitín môže významne pomôcť pri dlhodobej úprave telesnej hmotnosti v rámci zdravotného programu alebo programu zvyšovania fyzickej kondície. Štúdie ukazujú, že kombinácia L-karnitínu ako potravinového doplnku a zníženie kalorického príjmu, najlepšie v spojení s fyzickou aktivitou, vedie k úprave hmotnosti, a to urýchlením spaľovania tukov z potravy.

Aminokyseliny

O aminokyselinách sa vo svete športu hovorí pomerne často. A to právom. Aminokyseliny sa spájajú do krátkych reťazcov, ktoré voláme peptidy a tie zase do polypeptidov, čo sú už známejšie bielkoviny. Organizmus využíva aminokyseliny k rastu a k tvorbe tkanív. Energeticky sú bielkoviny pre ľudské telo málo významné, hoci v extrémnych prípadoch, kedy telo nemôže čerpať energiu z tradičných zdrojov (cukry, tuky), bunky dokážu využiť aj bielkoviny.
Back to Top