Biely čaj | ForGym

Biely čaj

Biely čaj

Tento druh čaju sa z Číny k nám a do okolitého sveta dostal iba nedávno, no najjemnejší druh čaju si rýchlo získal svojich fanúšikov a ich počet neustále rastie.
Podľa jednej čínskej legendy sa o „zrodenie“ čaju zaslúžil cisár Shen Nung, ktorému sa zdala voda, ktorú šiel piť, nevhodná na pitie. Počas varenia tejto vody sa do nej dostali lístky čaju, ktoré poletovali vo vzduchu. Cisár vodu ochutnal a tak sa začali písať dejiny bieleho čaju. Aspoň podľa legendy. 

Vyrába sa z mladých lístkov (tipsov) rastliny nazvanej Camellia sinensis, ktoré sa zbierajú na jar. Nechávajú sa zvädnúť, po dlhšej dobe sa ich pretriasaním dosiahne fermentácia, ktorá sa pozastaví parením alebo sušením bez prudkého zahrievania. Pripravuje sa pri nižších teplotách. Vďaka náročnej príprave sa stal jednám zo vzácnejších čajov a v minulosti mal svojich priaznivcov aj v radoch cisárov. Minimálne spracovanie dodáva čaju potrebné živiny, obsahuje kofeín (no vo veľmi malom množstve), takže má aj povzbudzujúce účinky. V množstve antioxidantov však vedie, má ich najviac. Pozitívne vplýva na žalúdok a črevá, posilňuje cievy a tepny, znižuje hladinu cholesterolu, no odporúča sa aj pri ochorenia ako osteoporóza či artritída (zvyšuje totiž hustotu a pevnosť kostí). Ak chcete svoju pleť chrániť pred nadbytočnými lúčmi slnka a zbaviť ju menších nedostatkov či poškodení, doprajte si práve biely čaj. Pomáha aj pri chudnutí.
Vďaka jeho omladzujúcim účinkom sa biely čaj používa aj pri omladení pleti. Vďaka už spomínaním antioxidantom udržiava pleť mladú a sviežu, spomaľuje proces starnutia, redukujú sa aj viditeľné znaky stresu na pleti. Okrem toho chráni aj zuby pred vznikom zubného kazu.

Sypaný biely čaj vkladajte do horúcej vody a lúhujte 7 minút. Odporúča sa ochutenie čaju škoricou. Spojením chuti škorice a jemnosti bieleho čaju sa črtá príležitosť zažiť doposiaľ nepoznanú chuť.

Medzi najzaujímavejšie príchute tohto čaju patrí napríklad pivonková príchuť (ktorá dodáva čaju okrem vône aj ľahkú chuť) alebo malinový biely čaj, ktorý okrem gurmánskeho zážitku obohacuje organizmus o vitamín C.

Značky
Back to Top