Delená strava | ForGym

Delená strava

Delená strava

Jednou z najznámejších diet či spôsobov, ako bojovať voči obezite je tzv. delená strava. Jej popularita však nič nehovorí o jej efektivite. Niekoľko vedeckých štúdií dokázalo, že princípy delenej stravy nie sú podložené praxou. Pozrime sa však na delenú stravu bližšie, na jej princípy, pravidlá a nakoniec aj na jej chyby.

Z histórie delenej stravy

Za otca delenej stravy môžeme považovať Williama Howarda Haya, ktorý ako prvý v 20-tych rokoch minulého storočia vyvinul diétny systém podobný dnešnej delenej strave. Jeho diéta bola založená na delení stravy do kyslej, zásaditej a neutrálnej oblasti. V priebehu 20. storočia bolo vyvinutých niekoľko ďalších diétnych systémov podobných tzv. Hayovej diéte.

Princípy delenej stravy

Delená strava je presne to, čo hovorí jej názov. Takáto diéta rozdeľuje potraviny do troch skupín, ku ktorým sa uplatňujú pravidlá o ich vzájomnej kombinácii. Moderná delená strava tak rozoznáva:

kyslé potraviny

Bielkoviny: hydina, mäso, morské plody, ryby, sója, vajcia, syr a syrové výrobky s obsahom tukov do 50 %; niektoré druhy
ovocia: pomaranč, jahody, grapefruit, maliny...

zásadité potraviny

Celozrnné potraviny: cestoviny, chlieb, koláče, krekery, ryža, cukor, med;
sladká zelenina: kukurica, zemiaky, mrkva;
sladké ovocie: sladké jablká, banány
sušené ovocie: všetky strukoviny okrem sóje, pivo, ovocné šťavy, sirupy

Neutrálne potraviny

Zelenina hrach, špenát, uhorky, cibuľa, rajčiny, semienka, bylinky, orechy
kyslé mliečne výrobky: zákvas, tvaroh, šunka, olivový olej, údené ryby, maslo

Centrom každej delenej stravy sú pravidlá kombinácií. Základným pravidlom je nemožnosť kombinácie kyslých a zásaditých potravín. Kyslé a neutrálne, zásadité a neutrálne je možné kombinovať. Delená strava obsahuje aj niekoľko ďalších pravidiel či odporúčaní:

  • škroby a proteíny sa nemajú jesť v jednom jedle
  • ovocie a ovocné šťavy by sa mali jesť na lačný žalúdok
  • zelenina by mala byť konzumovaná pravidelne
  • čaj sa neodporúča piť k jedlu a tak ďalej

Pravda o delenej strave

To, že delená strava je iba mýtus, ktorý sa nezakladá na pravde, sme spomenuli už na začiatku tohto článku. Pozrime sa však na omyly týchto teórií bližšie.

Mnohé vedecké štúdie potvrdili, že oddeľovanie jednotlivých potravín v stravovaní nemá žiadny efekt na znižovanie hmotnosti a zdravie človeka. Toto však neznamená, že delená strava nemôže fungovať. Znamená to akurát to, že princíp z ktorého vychádza je chybný.

V delenej strave nájdeme aj množstvo odporúčaní, ktoré majú dokázateľne prospešný účinok na organizmus. Môžete si byť istí, že pravidelná konzumácia zeleniny či uprednostnenie celozrnného chleba sa prejaví na vašom zdraví pozitívne.

Pravdou je aj to, že kombinácie niektorých potravín skutočne fungujú. Zoberme si napríklad problém so železom. Jeho nedostatok spôsobujú rôzne zdravotné problémy, ktorých extrémnym prejavom je anémia. Je dokázané, že vitamín c zlepšuje schopnosť tela absorbovať železo z potravy. Z tohto pohľadu je výhodné konzumovať s bežnými potravinami množstvo zeleniny a ovocia, ktoré tento vitamín obsahujú v hojnom množstve.

Rovnako bolo dokázané, že pri trávení mastných jedál dochádza k uvoľňovaniu karcinogénov,ktoré je možné v tráviacom trakte eliminovať iba prísunom antioxidantov. Tie je možné do organizmu dostať iba prostredníctvom ovocia a zeleniny.

Čo teda s delenou stravou?

Delená strava poskytuje jednoduchý návod, ako bojovať s nadváhou či inými zdravotnými problémami. Ako to už však s jednoduchými riešeniami býva, sotva sú skutočne nápomocné.

Naša rada: zabudnite na delenú stravu. Jedzte veľa zeleniny a ovocia, uprednostňujte celozrnné potraviny, pite veľa vody a nezabudnite sa o zdravú stravu neustále zaujímať.

Značky
Back to Top