Glutamín | ForGym

Glutamín

Glutamín

Štúdie dokázali, že doplnenie L-glutamínom dokáže minimalizovať rozpad svalov a zlepšuje metabolizmus proteínov. Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o glutamíne a ako vám môže pomôcť!

Glutamín je najbežnejšou aminokyselinou vo vašich svaloch - viac ako 61% kostrového svalstva tvorí glutamín. Glutamín sa z 19% skladá z dusíka, čo z neho robí primárneho prepravcu dusíka do vašich svalových buniek.

Počas intenzívneho tréningu sa hladiny glutamínu v tele výrazne vyčerpávajú, čo znižuje silu, vytrvalosť a zotavenie. Môže trvať až 6 dní, kým sa hladiny glutamínu dostanú do normálu – a glutamín hrá rozhodujúcu úlohu pri syntéze proteínov. Štúdie dokázali, že doplnenie L-glutamínom dokáže minimalizovať rozpad svalov a zlepšuje metabolizmus proteínov.

Ako vám L-glutamínový doplnok dokáže pomôcť?

Glutamín hrá zásadnú úlohu v metabolizme proteínov, bunkovom objeme a antikatabolizme. Glutamín zároveň zvyšuje vašu schopnosť vylučovať ľudský rastový hormón, ktorý pomáha metabolizovať telesný tuk a podporuje rast nových svalov. Schopnosť glutamínu antikatabolizmovať znamená prevenciu rozpadu svalov.

To je obzvlášť užitočné pre ľudí, ktorí sa chcú „vyrysovať“. Najmä počas leta, keď sa snažíte zbaviť telesného tuku bez straty svalov. Glutamín potrebujete v celom tele pre optimálny výkon. Najviac glutamínu vo vašom tele potrebuje tenké črevo a taktiež si ho vyžaduje aj imunitný systém, pretože počas cvičenia sa hladiny glutamínu vyčerpávajú. Kulturisti sú náchylnejší na choroby - to je dôvod, prečo je doplnok L-glutamín tak dôležitý. Nie nevyhnutne pre nadobudnutie väčšieho množstva svalov, ale pre „zachovanie“ účinkov L-glutamínu.

Doplnenie L-glutamínom podporuje pozitívnu dusíkovú rovnováhu a zabraňuje strate svalov. V nedávnych štúdiách sa potvrdilo, že užívanie len 2 gramov L-glutamínu dokáže zvýšiť hladiny rastového hormónu o 400%.

Dávkovanie Glutamínu?

Kulturisti by mali denne užívať 10 až 15 gramov L-glutamínu - 2 až 3 krát denne, pričom každá dávka má mať približne 5 gramov. Taktiež by ste mali vedieť, že už dnes možno prijímate určité množstvo L-glutamínu vo vašej strave v iných doplnkov, ktoré užívate. Mnohé proteínové doplnky už obsahujú určité množstvo L-glutamínu, takže si prečítajte etikety, aby ste si boli istý. Najlepšie je užívať L-glutamín ráno, po cvičení a v noci pred spaním.

Existujú nejaké vedľajšie účinky pri užívaní doplnku L-glutamín?

Mali by ste sa obávať vedľajších účinkov glutamínu? Stručne povedané, nie. Ako zistili štúdie, vedľajšie účinky glutamínu nemajú nepriaznivé vedľajšie účinky a z dôvodu, že sa glutamín prirodzene nachádza v našom tele, tak nepredstavuje žiadne zdravotné riziká. Avšak ako platí v prípade všetkých doplnkov,  všetkého priveľa škodí. Užívanie nadmerného množstva L-glutamínu vedie k žalúdočnej nevoľnosti, preto by ste mali dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Výhody L-glutamínu

Užívate doplnok L-glutamín? Ak nie, možno by ste to mali zvážiť po prečítaní jeho nasledujúcich výhod. Glutamín je domov uhlíka a dusíka a pomáha obnoviť glykogén, ktorý obnovuje energiu. Glutamín je najdôležitejšou zložkou svalového proteínu a pomáha opravovať a budovať svalstvo. Tu je zoznam výhod glutamínu:

  • Glutamín je spojený so syntézou bielkovín. Zabraňuje tomu, aby vaše svaly boli katabolizované (pohltené) s cieľom poskytnúť glutamín ostatným bunkám v tele.
  • Glutamín pomáha udržiavať objem buniek a hydratáciu, urýchľuje hojenie rán a spálenín a regeneráciu.
  • Glutamín dopĺňa svoje hladiny, ktoré ste stratili počas intenzívneho tréningu
  • Výskum preukázal, že glutamín dokáže pomôcť produkovať rastový hormón. Štúdia dokázala, že 2 gramy L-glutamínu zvyšujú počet rastových hormónov o 400%.
  • Glutamín dokáže posilniť váš imunitný systém. Pre kulturistov je to dôležité, pretože ťažké cvičenia majú tendenciu výrazne vyčerpať hladiny glutamínu. (Glutamín je primárny zdroj energie pre váš imunitný systém.)
  • Glutamín je jednou z najdôležitejších živín pre vaše črevá. Má schopnosť „opraviť presakujúce črevá“ zachovaním štrukturálnej integrity čriev.
  • Stavím sa, že toto ste nevedeli: Dokáže dokonca vyliečiť vredy! Štúdie zistili, že 1,6 gramov glutamínu denne malo za 4 týždne 92% úspešnosť vyliečenia vredov.

Prečo by som mal užívať glutamín?

Aj keď je L-glutamín veľmi dôležitou časťou doplnkov kulturistov, L-glutamín nie je len pre kulturistov. Glutamín je nevyhnutný pre udržanie správnej funkcie čriev a podpory imunitnej reakcie. Po syntéze glutamínu v kostrovom svale sa uvoľňuje do krvného obehu a prepravuje sa do obličiek, pečene a tenkého čreva a buniek imunitného systému, kde hrá taktiež dôležitú úlohu.

Glutamín využívajú biele krvinky a prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Osoby s chorobami spojenými so stratou svalov či imunitnými ochoreniami (ako rakovina či AIDS), ktoré si nedokážu vytvoriť vlastné zásoby glutamínu, môžu využívať doplnky glutamínu spolu s inými aminokyselinami. Ochorenie alebo strata štíhleho svalstva sú potenciálne príznaky nedostatku glutamínu.

Takže sme vás ešte nepresvedčili? Nielenže je glutamín dôležitý pre kulturistov, keď zabraňuje metabolizmu, je tiež dôležitý pre obyčajných ľudí so svojimi všetkými výhodami a nemá žiadne vedľajšie účinky. Takže na čo čakáte?

 

Back to Top