Glykemická diéta | ForGym

Glykemická diéta

Glykemická diéta

Každý kto začínal a stále si pamätá svoje začiatky, či ešte len začína orientovať vo svete zdravej výživy, nám určite dá za pravdu, že to vôbec nie je ľahké. Z každej strany na nás útočia všemožné názvy cez Dukanovu diétu, Sacharidové vlny až po Fresh diétu.

Možno ste sa popritom stretli aj s názvom „ Glikemická diéta“ či glykemickým indexom v skratke GI diéta. Nie ste si istí čo to presne znamená? Dovoľte nám, aby sme Vám to vysvetlili. Glykemická diéta je odvodená od glykemického indexu, ak nemáte cukrovku, alebo máte normálnu hladinu cukru v krvi, môže vám byť tento pojem neznámy, pretože práve títo ľudia musia byt vedomí si svojej hladiny cukru v krvi. Glykemicky index bol pôvodne vymyslený predchádzať a pomáhať ľudom s cukrovkou.

Čo je to Glykemický index ?

Glykemicky index je ohodnotenie každej potraviny podľa rýchlosti akou sa uvoľňuje cukor do krvného obehu. Tie potraviny ktoré majú vyšší glykemický index uvoľňujú cukor v oveľa kratšom čase ako tie s nižším GI indexom.

Teda potraviny s vyšším GI, môžu spôsobiť veľké výkyvy v množstve krvného cukru. Rastúci počet expertov sa prikláňa k názoru, že tieto „veľké výkyvy“ môžu viest k a) cukrovke druhého stupňa za b) k rôznym ochoreniam srdca aj bez možnosti spôsobenia cukrovky.

Zjednodušene povedané tie potraviny, ktoré uvoľňujú glukózu rýchlejšie majú vyšší GI (glykemický index). Potraviny, ktoré sa rozkladajú na glukózu pomalšie majú nižší GI. Potraviny s nižším GI sú pre telo priaznivejšie, lebo spôsobujú menšie výkyvy hladiny krvného cukru.

Problém s GI indexom je v tom, že GI index neudáva koľko cukru je v každej potravine, uvádza iba ako rýchlo sa tento cukor uvoľní do krvného obehu. Teda potravina s vysokým GI indexom sama o sebe nemusí obsahovať veľa cukru. Samozrejme vždy je lepšie si aj dobre pozrieť nutričné tabuľky pre danú potravinu.

Všeobecne pravidlá pre GI diétu

Táto diéta obsahuje všetky proteíny, sacharidy a aj tuky. Hlavnou pointou je výber potravín s nízkym Glikemickým indexom. Keďže vychádza z teórie ,že veľké množstvo nesprávnych sacharidov môže spôsobiť nadmernú tvorbu inzulínu v tele a ten môže následne spôsobiť mnoho vedľajších účinkov ako napríklad motanie hlavy, pocit nedostatku energie a najmä intenzívny hlad.

Priebeh glykemickej diéty

Počas tejto diéty, 40 % príjmu energie pochádza z “neupravených” sacharidov, ako ovocie,zelenina a celozrnné potraviny, Ďaľších 60 % energie bude pochádzať z polovičky z čistých zdrojov bielkovín ako kuracie mäso, hovädzie, vajíčka či syr tofu. A poslednych 30% bude pochádzať zo zdravých tukov, ktoré možete nájsť v olivovom oleji, v orieškoch a v avokáde.

Váším cieľom by malo byť to, že každé vaše jedlo by malo obsahovať takto presne štruktúrovaný príjem energie. A tým vytvoriť rovnováhu a zamedziť veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi.

Glykemická diéta pre každého

Je dokázané, že Glykemická diéta naozaj funguje, ale je to beh na dlhé trate. Úprava hmotnosti je pomalšia zato prirodzenejšia. Glykemická diéta sama o sebe nešpecifikuje koľko kalórií by ste mali prijať, preto je len na vás a vašom dietológovi nájsť túto optimálnu hladinu.

Ak nemáte dietológa radi Vám pomôžeme na našom fóre. Glykemická diéta Vám môže pomáhať celý život, či udržiavať vašu hmotnosť, alebo pomôcť stratiť či nabrať kilá. Je to zdravý a moderný spôsob stravovania, ktorý je vhodný aj pre extrémne aktívnych ľudí, čo potrebujú mať optimálny prísun energie celý deň.

Značky
Back to Top