L-karnitín | ForGym

L-karnitín

1

Názov karnitín pochádza z latinského slova caro = mäso, čo nám určite evokuje čosi príjemnejšie a uveriteľnejšie ako zázračné riasy z dažďového pralesa . O to pozitívnejšie je, že túto látku nosíme stále so sebou – telo si ju dokáže vyrobiť  samo. Hovoríme o aminokyseline, ktorá zintenzívňuje premenu tukov tým, že na seba viaže mastné kyseliny, ktoré sú v nich obsiahnuté a umožňuje tvorbu energie. Tú potom distribuuje do mnohých telesných orgánov, napríklad do srdca, svalov, pečene a buniek imunitného systému. Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pretože pomáha z buniek odstraňovať medziprodukty metabolizmu.

Laicky povedané, L-karnitín môže významne pomôcť pri dlhodobej úprave telesnej hmotnosti v rámci zdravotného programu alebo programu zvyšovania fyzickej kondície. Štúdie ukazujú, že kombinácia L-karnitínu ako potravinového doplnku a zníženie kalorického príjmu, najlepšie v spojení s fyzickou aktivitou, vedie k úprave hmotnosti, a to urýchlením spaľovania tukov z potravy. Teda ak je L-karnitín prijímaný súčasne s tukmi, spaľujú sa rýchlejšie a v tele sa ich uloží menej. Ruku na srdce, žiaden výživový doplnok nespôsobí, že sa zobudíme ľahší o päť kilogramov. Základom je aspoň pravidelný 30 minútový kardiotréning a zmena životosprávy. Nielenže vám prinesie dobrý pocit, ale aj želaný výsledok. Za všetko hovorí fakt, že ním nepohrdnú ani kulturisti či vrcholoví športovci. A kto by pochyboval, keď zazrie všetky tie tehličky? 

Nemusíte sa obávať ani milovanej svalovice, L-karnitín predchádza zužovaniu ciev spôsobenému fyzickou námahou, čím sa zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom. Pozitívne vplýva aj na výkonnosť, umožňuje dlhšie trénovať a únava svalov bude menšia. Taktiež pomáha chrániť pred prípadným zranením svalov. Ak ste sa už zraneniu predtým nevyhli, L-karnitín skráti dobu zotavenia.

Aby telo vytvorilo 1g L-karnitínu, musí rozložiť až 30g svalovej hmoty. Preto je dôležité dodávať ho z vonkajších zdrojov, dokonca až v podobe 75% dennej spotreby v ľudskom tele. Karnitíny sú súčasťou každodennej stravy, najmä tmavého mäsa. Najvďačnejšia na L-karnitín je zverina (1000 – 2200 mg/kg), jahňacie alebo hovädzie mäso (200 – 300mg/kg).  Oveľa menej je ho v kuracom mäse, jahňacej pečeni a v kravskom mlieku. Veľmi vhodné je aj králičie mäso, lebo na rozdiel od vyššie spomínaných obsahuje aj minimum tuku. V priemere v strave prijmeme 30 – 300mg L-karnitínu denne.

Mohli by sme ho nazvať „prírodným dopingom“, keďže je prirodzene sa vyskytujúcou prírodnou látkou, preto je k telu omnoho šetrnejší ako iné prostriedky na chudnutie. To je jeho hlavnou devízou. Ďalej oceníte aj jeho priaznivú cenu, keďže je v dnešnej dobe bežnou súčasťou sortimentu firiem s výživovými doplnkami. Dostanete ho v kapsľovej, tabletovej, práškovej alebo tekutej forme. Tabletový a kapsľový má však vyššiu cenu, no v tomto prípade neznamená vyššia cena aj vyšší účinok. Výhodou tekutého karnitínu je, že sa po prijatí rýchlejšie vstrebe. Ak vám však nesedí jeho chuť, siahnite po inej forme.  Ideálne je požiť ho na prázdny žalúdok asi tridsať minút pred cvičením. Odporúčané dávkovanie sú dva až tri gramy (pred tréningom), môžete sa však stretnúť aj s vyšším. Nebojte sa, pri predávkovaní vám nehrozí žiadny vedľajší účinok, maximálne vám pridá do kroku a prečistí črevá. Dávku budete musieť aj tak postupne zvýšiť, lebo telo sa mu dokáže prispôsobiť a prestane byť naňho tak senzitívne. Preto je treba zvoliť správne dávkovanie už na začiatku, no nezabudnite, že minimálna dávka, pri ktorej sa dostaví účinok, je 500 mg. Aj pri dlhodobom užívaní nevytvára návyk. Skôr pre vás bude návykovou vaša nová postava.

L-karnitín je možné kombinovať s viacerými látkami, ktoré sa špecifikujú podľa našej konkrétnej požiadavky – L-karnitín a lecitín – redukcia cholesterolu, zlepšovanie koncentrácie; L-karnitín a BCAA aminokyseliny – stimulácia športového výkonu, odbúravanie podkožného tuku a ochrana svalov.

Na jeho pozitívne účinky nedáte dopustiť aj v stresových situáciách, v tehotenstve aj kojení. Nebojte sa po ňom siahnuť, aj keď sa cítite vyčerpaní, unavení a váš fyzický výkon už nie je to, čo býval – príčinou môže byť práve chýbajúci L-karnitín, ktorý pôsobí presne tam, kde má (rozhýbe vaše tukové vankúšiky), a pošle vám dávku energie.  

 

Back to Top