Lyzín | ForGym

Lyzín

Lyzín

Lyzín patri medzi esenciálne aminokyseliny, ktoré si organizmus nedokáže sám vytvoriť a musí ich prijať, buď v strave, alebo vo forme výživových doplnkov. Okrem toho, že je stavebným prvkom mnohých dôležitých proteínov v ľudskom tele a napomáha rastu a regenerácii svalov, má mnoho ďalších mimoriadne dôležitých funkcií – podporuje imunitu organizmu, vychytávanie vápnika, rast a pevnosť kostí, zdravie tráviaceho traktu, tvorbu hormónov, enzýmov a protilátok.

Ideálnym zdrojom lyzínu je samozrejme pestrá a vyvážená strava, avšak aj doplnky výživy s obsahom tejto aminokyseliny majú prínos pre zdravie organizmu, najmä v prípadoch zvýšenej potreby lyzínu alebo pri nedostatočnom prísune v strave – napríklad pri špeciálnych diétach, po operačných výkonoch s limitovaných perorálnym príjmom alebo v období rekonvalescencie.

Doporučená dávka lyzínu pre jedinca s hmotnosťou 70 kilogramov je približne 2 až 2.5 gramu. Medzi potraviny s najvyšším obsahom lyzínu patrí: hovädzie, bravčové a jahňacie mäso, parmezán, hydina – najmä kuracie a morčacie mäso, sója, tuniak, krevety, tekvicové semienka, vajíčka a strukoviny (jedná sa o množstvo lyzínu na 100 gramov danej potraviny). Okrem doplnkov výživy s obsahom lyzínu je dostupný aj vo forme krému, ktorý sa používa lokálne na miesta postihnuté oparom.

Možno ste už aj vy využili liečivý potenciál L-lyzínu pri boji s oparom, spôsobeným vírusom herpes simplex labialis (HSV-1). Štatisticky až 67 percent populácie mladšej ako 50 rokov je infikovaných týmto vírusom, aj keď aktuálne nemajú príznaky tohto ochorenia. Vírus je v organizme inaktívny, bez klinických prejavov, no v stave deficity imunity, napríklad pri inom vírusovom, či bakteriálnom ochorení, alebo pri akútnom strese sa aktivuje a prejaví sa najčastejšie vo forme “oparu” - teda výsypu vo forme drobných pľuzgierikov, ktorý prechádza do štádia suchej krusty a neskôr hyperpigmentácie, vyskytujúcej sa najčastejšie na tvári v oblasti pier.

Podľa väčšiny štúdií je lyzín mimoriadne efektívny v prevencii a boji s týmto ochorením. Má schopnosť znížiť počet a frekvenciu vzniku oparov u jednotlivca a tiež urýchliť priebeh ochorenia a hojenia. Používa sa lokálne, najčastejšie v kombinácii s bylinnými zložkami krému a zinkom. Mechanizmom účinku je pravdepodobne antagonistický vzťah lyzínu k ďalšej aminokyseline arginínu. Arginín je rastovým faktorom vírusov v organizme. Pri zvýšenom príjme lyzínu sa hladina arginínu v organizme znižuje a teda vírusové častice nemajú vhodné podmienky na množenie a rast v bunkách. Pri herpetickej infekcii je tiež doporučené prijímať viac potravín s obsahom lyzínu, ktoré spomíname vyššie, a obmedziť potraviny bohaté na arginín – napr. čokoládu, orechy a želatínu.

Aktuálne prebiehajú štúdie, ktoré skúmajú efekt lyzínu na ďalší z rodiny herpetických vírusov – herpes genitalis (HSV-2), ktorý je pôvodcom pohlavne prenosného genitálneho herpesu.

Vedci sa zaujímajú o lyzín tiež pre jeho možné pozitívne vlastnosti v boji proti rakovine. Podľa štúdie z roku 2007 určité zlúčeniny lyzínu v organizme majú schopnosť lokalizovať poškodené úseky DNA typické pre malígne zmenené bunky, ktoré sa ich vplyvom následne od zvyšku DNA “odtrhnú” - bunka s takto poškodenou DNA sa nedokáže ďalej množiť a tak dôjde k jej zániku a teda k zastaveniu množenia malígnych nádorových buniek. V súčasnosti prebieha výskum možného terapeutického využitia lyzínu pri liečbe kolorektálneho karcinómu a hemato-onkologických ochorení.

Rovnako ako potraviny bohaté na magnézium, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B, tak aj zvýšený príjem aminokyseliny lyzín môže pomôcť pri boji s úzkostnými stavmi. Lyzín sa v organizme správa ako antagonista receptorov pre neurotransmitter serotonín, čo v praxi znamená, že čiastočne blokuje úzkostné prejavy, ktorých mediátorom je práve serotonín. Podľa štúdií serotonín tiež znižuje fyziologické prejavy stresu a úzkostných stavov, medzi ktoré patrí napríklad hnačka.

Doplnky s obsahom lyzínu, v kombinácii s konvenčnou farmakoterapiou a psychoterapeutickými technikami, môžu pomôcť redukovať prejavy schizofrénie (najmä prítomnosť paranoidných bludov), avšak presné dávkovanie lyzínu a dlhodobý efekt na stav ochorenia sú stále predmetom výskumu.

Konzumácia lyzínu zvyšuje mieru absorbcie vápnika v tráviacom trakte, čo je významné hlavne pre ľudí ohrozených vznikom osteoporózy. Adekvátne vstrebávanie kalcia a tým zabezpečená dobrá dostupnosť v organizme je dôležitá v prevencii nadváhy, rakovinových ochorení, zubného kazu, ochorení svalového a nervového systému, cukrovky a tiež prejavov predmenštruačného syndrómu.

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, ktoré so sebou prináša celú škálu chronických komplikácií spôsobených poškodením ciev, nervov a procesu hojenia v tkanivách. Ich dôsledkom je zvýšené riziko vzniku infekcií. Z hľadiska patogenézy tohto procesu sa vedci upriamili na vznik tzv. AGEs (skratka pre “advanced glycation end products”). Sú to molekuly vznikajúce vo vysokej mierne práve u diabetikov a zapríčiňujú poškodenie a starnutie tkanív, preto novým cieľom terapie je práve znižovanie ich tvorby v organizme. Práve lyzín má potenciál blokovať špecifické metabolické dráhy, ktoré vedú k tvorbe AGEs, preto okrem dodržiavania štandardne odporúčanej diabetickej diéty je vhodné kontrolovať dostatočný príjem tejto aminokyseliny.

Lyzín má aj priamy účinok na hladiny pankreatických hormónov inzulínu a glukagónu. Podľa štúdie lyzín znižuje hladinu glykémie nalačno a zvyšuje hladinu inzulínu a glukagónu v krvi. Znižuje riziko vzniku inzulínovej rezistencie a tým aj riziko vzniku diabetes mellitus 2.typu.

Chronická pankreatitída je ochorenie, ktoré postihuje pomerne veľkú časť populácie, sprevádzané bolesťami v hornej časti brucha, tráviacimi ťažkosťami, nechutenstvom či zvracaním. Môže prejsť do akútneho štádia, čo je často ochorenie s ťažkým priebehom a nejasnou, často potenciálne smrteľnou prognózou. Podľa štúdií na zvieratách lyzín znižuje mieru zápalu v pankreatickom tkanive a zvyšuje aktivitu antioxidantov. Je však efektívnejší v prevencii tohto ochorenia než pri liečbe už vzniknutého stavu.

Allyzín je derivát lyzínu, zapojený v syntéze elastínu a kolagénu, kde stabilizuje ich molekuly. Práve kolagén je v ľudskom tele doslova všadeprítomný – je stavebným kameňom tkaniva chrupaviek, kostí a spojivového tkaniva. Spojenie vápnika a kolagénu je dynamické duo, ktoré predchádza strate tkaniva kostí a vzniku osteoporózy.

Lyzín taktiež zlepšuje funkciu kardiovaskulárneho systému. LDL cholesterol je molekula, ktorá sa ukladá v stene ciev a prispieva k vzniku aterosklerózy - “kôrnatenia” ciev a k ich zužovaniu. Prietok krvou v takýchto cievach je obmedzený, čo prispieva k riziku vzniku erektilnej dysfunkcie, infarktu myokardu, či cievnej mozgovej príhody. Lyzín je prekurzorom molekuly karnitínu, ktorý napomáha správnemu metabolickému využitiu mastných kyselín a LDL cholesterolu.

Pri užívaní doplnkov s obsahom lyzínu je treba myslieť aj na možné liekové interakcie a nežiaduce účinky. Keďže lyzín zvyšuje vstrebávanie vápnika v organizme, je vhodné konzultovať súčasné užívanie vápnika so svojim lekárom. Nadmerné množstvo vápnika sa môže prejaviť vznikom žlčníkových a močových kameňov.

Zvýšený príjem aminokyselín v strave môže viesť k zhoršeniu chronického ochorenia obličiek, obzvlášť pri súčasnom užívaní nefrotoxických liečiv – napríklad aminoglykozidových antibiotík (gentamycín, neomycín, streptomycín).

Efekt zvýšeného príjmu lyzínu u tehotných a dojčiacich žien ešte nebol dostatočne preskúmaný, je preto vhodné sa v období gravidity a dojčenia vyhýbať jeho suplementácii. Vedci sa domnievajú, že užívanie doplnkov s obsahom lyzínu, vitamínov a železa zvyšuje u tehotných počet červených krviniek, čo môže viesť k vzniku krvných zrazenín.

Aj keď lyzín má množstvo pozitívnych účinkov na celú škálu ochorení, je vedecky potvrdené, že u HIV pozitívnych pacientov môže zvyšovať virémiu – t.j. množstvo častíc vírusu cirkulujúceho v krvi. Preto by sa HIV pozitívni mali vyhýbať zvýšenej suplementácii lyzínu vo forme doplnkov výživy a zamerať sa skôr na konzumáciu potravín bohatých na túto aminokyselinu, ktoré podľa výskumu nemajú uvedený efekt na virémiu.

Značky
Back to Top