Metionín | ForGym

Metionín

Metionín

Metionín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že telo si ju nedokáže syntetizovať a je nutné ju prijať v potrave. Jej štruktúra je jedinečná v tom, že obsahuje atóm síry. Hlavnou funkciou metionínu v organizme je stavba celého spektra proteínov a syntéza aminokyseliny cysteínu, ktorý vo svojej molekule taktiež obsahuje atóm síry.Zdravý dospelý človek by denne v strave mal prijať približne 13 až 19 miligramov metionínu na kilogram hmotnosti, avšak existujú špecifické okolnosti, kedy je potreba tejto aminokyseliny vyššia – napr. alergie, ochorenia pečene čí infekcie močových ciest.

            S nadmerným príjmom (až 10-krát prekročená denná doporučená dávka) sú spojené možné riziká vznikajúce so súčasným nárastom plazmatickej hladiny molekuly homocysteínu. Jedná sa predovšetkým o riziká poškodenia kardiovaskulárneho systému u dospelej populácie a spomalenie rastu v prípade detí. Takisto je už roky známa pomerne kontroverzná štúdia, ktorá na základe pokusov na zvieratách potvrdila, že dlhodobé obmedzenie príjmu metionínu v strave vedie k predĺženiu života. Výsledky tejto štúdie však nemožno aplikovať v praxi na organizmus človeka, ktorý by bol tak ohrozený predovšetkým poruchami imunity a vznikom chronických ochorení.

Na trhu je dostupných mnoho doplnkov výživy s obsahom metionínu, ak však dbáte na pestrú a vyváženú stravu, je veľmi pravdepodobné, že už v nej vaše telo prijíma dostatok tejto aminokyseliny. Najvyšší obsah metionínu (v porcii obsahujúcej 200 kalórií) majú vaječné bielka, hydina (kuracie a morčacie mäso), divina, ryby. Pre vegánov sú cenné rastlinné zdroje metionínu – para orechy, morské riasy, spirulina, sezam, ovsené vločky, slnečnicové maslo a sója.Z hľadiska vstrebateľnosti metionínu v organizme nie je veľký rozdiel medzi jeho živočíšnymi a rastlinnými zdrojmi. Je však známe, že molekula metionínu je pomerne rozpustná, preto pri dlhom namáčaní, marinovaní a varení dochádza k jej znehodnoteniu.

 Metionín je prekurzorom cysteínu a taurínu a je esenciálnou látkou pri syntéze týchto molekúl. Taktiež má aj antioxidačné vlastnosti a chráni organizmus pred oxidačným stresom a poškodením voľnými radikálmi. Reaguje priamo s toxickými látkami a tak chráni ostatné molekuly a bunkové štruktúry. Schopnosť tela vylučovať odpadové látky močom je tiež ovplyvnená množstvom metionínu v organizme, preto jeho deficit môže viesť k retencii tekutín a vzniku opuchov.

Ako stavebná látka viacerých dôležitých proteínov a hormónov ovplyvňuje metionín celú škálu procesov v tele – jeho metabolitmi sú napríklad L-karnitín, adrenalín, cholín a melatonín. L-karnitín je nevyhnutný v regulácii energetického metabolizmu a umožňuje prenos mastných kyselín cez mitochondiálnu membránu. Neurotransmitter adrenalín účinkuje ako stresový hormón a  “spúšťa alarm” v celom tele počas stresujúcich udalostí – zvyšuje sa krvný tlak a aktivujú sa energetické rezervy organizmu. Cholín sa taktiež zapája do prenosu stimulov (napr. do srdcového svalu alebo nervosvalovej platničky, keďže je prekurzorom neurotransmittera acetylcholínu. Melatonín je nevyhnutný pri regulácii cyklu spánku a bdenia, umožňujúc zdravý spánok.

Metionín je zodpovedný za znižovanie hladiny histamínu v krvi, čo má zmierňuje symptómy alergických reakcií. Reguluje acidobazickú rovnováhu v organizme a je domovom atómu síry v mnohých chemických reakciách. Prispieva k detoxikácii organizmu od ťažkých kovov, s ktorými priamo reaguje a vytvára komplexy.Podľa austrálskej štúdie metionín, spolu s vitamínmi skupiny B a minerálmi môže prispievať k zníženiu rizika vzniku kolorektálneho karcinómu. Táto štúdia sa zaoberala zložením jedla, ktoré postihnutí karcinómom konzumovali, vrátane mikronutrientov – kyseliny listovej, metionínu a vitamínov B6, B12, C a E, selénu a lykopénu. Výsledkom štúdie bol záver, že konzumácia týchto uvedených mikronutrientov môže znižovať riziko vzniku rakovinu hrubého čreva.

            Vyšší príjem metionínu a vitamínu B6 v strave je taktiež spojený s nižším rizikom vzniku rakoviny pankreasu – podľa švédskej štúdie analyzujúcej stravovacie návyky u 82 tisíc mužov a žien vo veku 45 až 83 rokov. Pacienti s Parkinsonovou chorobou, ktorí užívali doplnky výživy s obsahom metionínu počas dvoch týždňov až šiestich mesiacov mali preukázateľne nižšiu mieru príznakov tohto ochorenia – poruchy pohyblivosti, svalovú rigiditu a tras. Metionín ako mimoriadne potentný antioxidant môže hrať kľúčovú úlohu v liečbe tohto ochorenia vďaka eliminovaniu dopadov oxidačného stresu na starnúci organizmus. Jeho využitie ako lieku na Parkinsonovu chorobu je v súčasnosti predmetom výskumu.

            Vďaka vplyvu na produkciu “hormónu šťastia” serotonínu môže metionín zlepšovať stav pacientov s prejavmi depresívneho syndrómu. Nastoluje chemickú rovnováhu v hladine neurotransmitterov, eliminuje výkyvy nálady a zlepšuje poruchy spánku.

            Metionín v kombinácii s vytrvalostným cvičením podporuje stavbu kostí, ich hustotu a mineralizáciu. Vďaka atómu síry inkorporovanom vo svojej molekule je zapojený v syntézy glykozaminoglykánov – stavebných kameňov tkaniva chrupavky.

            Kreatín je látka pochádzajúca z metabolickej premeny metionínu. Má potenciál zlepšovať tréningovú výkonnosť a tiež budovať svalovú hmotu a redukovať percento telesného tuku.

            Budúcnosť metionínu môže byť aj v jeho využití pri terapii závislosti od drog. Podľa štúdie na potkanoch závislých na kokaíne má práve metionín schopnosť blokovať efekt kokaínu a tak zmierňovať jeho návykovosť a tiež pomáhať preklenúť obdobie syndrómu z odňatia drogy.

            Metionín v kombinácii s vitamínmi skupiny B a kyselinou listovou má schopnosť eliminovať negatívne dopady pravidelnej konzumácie alkoholu na pečeň. Taktiež je efektívny pri detoxikácii pečene od liečiv a ďalších chemických látok. Je vhodný napríklad pri pravidelnom užívaní liekov s účinnou látkou paracetamol, ktorá má vo vysokých dávkach priamy hepatotoxický účinok. Je prekurzorom glutatiónu, ktorý má silné antioxidačné účinky na organizmus.

            Dostatok metionínu v strave signifikantne prispieva k zdraviu tráviaceho traktu, k správnej štruktúre jeho sliznice a jej imunitným funkciám (prostredníctvom svojich metabolitov glutatiónu, taurínu a vplyvom na proliferáciu CD4+ a CD8+ buniek). Metionín, ako prekurzor glutatiónu, taurínu a cysteínu redukuje vplyv oxidačného stresu na črevné bunky a podporuje správnu výšku klkov a proliferáciu ich buniek. 

            V podmienkach zápalovej reakcie tkanív a oxidačného stresu stúpa spotreba metionínu kvôli zvýšenej tvorbe a využívaniu molekuly glutatiónu a vylučovaniu síry pri detoxikačných reakciách. Uvedené podmienky vznikajú najmä pri asymptomatickej HIV infekcii, hepatitíde C, ulceróznej kolitíde, rakovinových ochorenia, cirhóze pečene, sepse a po rozsiahlych brušných operačných výkonoch.

            Metionín a ostatné molekuly, ktoré sú donormi metylovej skupiny – vrátane cysteínu, cholínu a vitamínu B6, signifikantne redukujú klinické prejavy autoimunitných ochorení ako napríklad systémový lupus erytematosus.

            Metionín, rovnako ako aj ďalšie molekuly, prispieva k okysličovaniu moču. Infekcie močového traktu sú najčastejšie spôsobené baktériami (napríklad Escherichia Coli), ktoré nedokážu prežiť v kyslom prostredí. Preto čím je moč kyslejší, tým vytvára lepšie prostredie na prevenciu, ale aj liečbu, týchto infekcií. Podľa štúdií jeho pravidelné užívanie vo forme doplnkov výživy znižuje frekvenciu vzniku zápalov močových ciest, čo je výhodné najmä pre populáciu mladých žien, ktoré sú najviac náchylné na vznik tohto ochorenia.

            Medzi nežiaduce účinky suplementácie metionínu patrí fyzická slabosť, nevoľnosť a zvracanie. Pri požívaní nadmerných dávok môže dôjsť k poškodeniu tkaniva mozgu a zvýšenej hladine homocysteínu s následným negatívnym dopadom na zdravie kardiovaskulárneho systému.

            Suplementáciu metionínu treba zvážiť s ohľadom na jeho interakcie, najmä ak trpíte acidózou, keďže metionín pozmeňuje pH krvi, čo môže váš stav zhoršiť. Ak trpíte aterosklerózou, poraďte sa pred začatím suplementáciu s vašim lekárom, keďže zvýšená plazmatická hladina homocysteínu pri užívaní metionínu môže zhoršiť stav vašich ciev. Metionín nie je vhodný u pacientov liečiacich sa na schizofréniu, keďže zhoršuje prejavy ako napr. letargiu, psychomotorický nepokoj, či zmätenosť.

 

           

Značky
Back to Top