Rooibos | ForGym

Rooibos

Rooibos

Tento čaj pochádza z juhoafrického červeného kra Aspalatus linearis. Bol obľúbeným nápojom domorodcov a stále viac na chuť mu prichádzajú aj dnes. Používali ho na zmiernenie a uvoľnenie detských kolík (zvýšená plynatosť a následné bolenie bruška u malých detí).U nás sa objavil v Cederbergu, meste ležiacom severne od Kapského mesta. Spočiatku sa celé kry vysekávali a drvili sa kladivami z dreva. Usušená drvina sa nahromadila a následne sa čaj fermentoval. Výsledný produkt obsahuje približne 10% vlhkosti. Dnes však už tento spôsob ručného spracovania nahradili stroje.

Rooibos neobsahuje kofeín, preto je jedným z nápojom, ktorý môžete piť počas dňa a nemusíte sa obávať, že nezaspíte. Nálev má sýto červenú farbu a medovú chuť. Nie je teda iba pastvou pre oko ale dokáže zaujať aj svojou chuťou. Flavonoidy pôsobia ako antioxidanty – majú protirakovinové účinky, pôsobia ako pomoc pri srdcovo - cievnych chorobách a starnutiu organizmu. Obsahuje vitamín C, stopové prvky ako železo, kalcium, sodík, zinok a mnohé ďalšie. Je aj ideálnym zdrojom minerálov, ktoré sú pre zdravie veľmi dôležité.

Ktoré účinky by sme mali teda vyzdvihnúť?

Pôsobí proti depresiám a stavom úzkosti (aj proti tým, ktoré vo Vás môže vyvolať pohľad do zrkadla po zime – všetko však treba brať s humorom). Zlepšuje trávenie, čo je pri chudnutí dôležitý faktor. Okrem toho má močopudné účinky, zlepšuje spaľovanie tukov. Ovplyvňuje aj (i keď v miernej forme) centrum hladu v mozgu. Samozrejme, netreba očakávať, že pri pití tohto čaju automaticky nikdy nebudete hladní. Všetko v procese chudnutia je hlavne o psychike, ale mierny účinok tam určite je. Fluór obsiahnutý v čaji chráni zuby, zlepšuje pleť, má protialergické účinky, zmierňuje kŕče. Jeho zloženie je podobné ako pri mlieku, takže môže byť (nie však adekvátnou) náhradou za mlieko. 

Špecifikom čaju je, že ho môžete použiť aj na prípravu pokrmov. Nielenže dodá jedlu zaujímavú farbu a chuť, mäso naložené v marináde z rooibosu bude mať jemnejšiu, no výraznejšiu chuť. 

Značky
Back to Top