Tajomstvo ako zostať sýty a čo najdlhšie | ForGym

Tajomstvo ako zostať sýty a čo najdlhšie

Tajomstvo ako zostať sýty a čo najdlhšie .jpg

Vo všeobecnosti platí, že čím je jedlo sýtejšie, tým budete menej „zobkať“ medzi jedlami. Mastné potraviny, hoci sú prehustené kalóriami, nie vždy najlepšie zasýtia, ak môžete zjesť iba jeden kúsok.

Potraviny s vysokým obsahom vody vás rýchlo „vyhladujú“, pretože pomerne rýchlo opúšťajú váš žalúdok. Po zjedení polievky a šalátu budete pravdepodobne čoskoro hľadať najbližší predajný automat. Bude pre vás lepšie, ak si vyberiete chudé bielkoviny (ako kurča či rybu), niektoré zložené sacharidy (ako sú zemiaky alebo ryža) a kúsok zeleniny na obed. Tieto druhy jedál udržia hlad na uzde na veľmi dlhú dobu, bez porušenia kalorického príjmu.

Stále ste si nie istý, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste udržali hlad na uzde? Tu ponúkame 5 jedál, vďaka ktorým sa budete cítiť dlhšie zasýtený:

1. Vajcia

Začnite svoj deň správnym spôsobom, raňajkami s dvoma vajíčkami. Podľa štúdie z Journal of the American College of Nutrition mali ženy, ktoré pravidelne raňajkovali dve vajíčka, väčší pocit sýtosti a počas obeda konzumovali výrazne menej jedla v porovnaní s tými, ktoré pojedali slané pečivo. [2] Ženy ktoré zjedli vajíčka, prijali oveľa menej kalórií počas nasledujúcich 36 hodín!

2. Avokádo

Ochuťte svoje ďalšie jedlo nasekaným avokádom a pridajte ho do svojho obedového šalátu. Pridanie len polovice avokáda k jedlu môže zvýšiť vašu spokojnosť – a budete menej hladní počas ďalších piatich hodín.

3. Čili papričky

Toto vás môže prekvapiť. Nielenže vám trochu papričiek naštartuje metabolizmus, ale kapsaicín, zložka vyskytujúca sa v štipľavých papričkách, im dodáva šťavu a taktiež dokáže skrotiť váš apetít. Štúdia publikovaná v International Journal of Obesity zistila, že dospelí, ktorí si pridávali čajovú lyžičku červenej papriky do svojich bufetových jedál, skonzumovali oveľa menej kalórií, zvolili si jedlá s nižším obsahom tukov a cítili menší hlad v porovnaní s tými, ktorí mali placebo.

4. Ovsené vločky

Okej, možno sa nejedná o najatraktívnejšie jedlo, no pekná porcia horúcich ovsených vločiek vás zasýti na pekne dlhú dobu. Ovsené vločky sú bohatšie na vlákninu a proteíny než väčšina raňajkových cereálií a obsahujú aj viac beta-glukánu - cukru, ktorý dodáva ovseným vločkám hydratáciu a objem.

Štúdia z roku 2013 dokázala, že zdraví ľudia, ktorí zjedli 250 kalórií z ovsených vločiek a mlieka, mali lepšiu kontrolu chuti do jedla a zvýšený pocit sýtosti v porovnaní s tými, ktorí získali rovnaké množstvo kalórií z cereálií.

5. Tmavá čokoláda

Ak ste ako ja, túžite po sladkom ráno, na obed i v noci. Jedným z trikov je, že keď budete mať najbližšie chuť na sladké, tak si zvoľte tmavú čokoládu miesto mliečnej.

Výskumníci z kodanskej univerzity v Dánsku zistili, že tmavá čokoláda podporuje pocit nasýtenia a znižuje chuť na sladké päť hodín po zjedení. Ale počkajte, je tu toho ešte viac: tmavá čokoláda znižuje túžbu konzumovať akýkoľvek druh kalórií dlhšie než v prípade mliečnej čokolády.

Hoci by som nezaradil jedenie čokolády do každodennej rutiny (účastníci skonzumovali 100 gramov čokolády, alebo približne 500 kalórií), tak príležitostné potešenie môže pomôcť uspokojiť váš mlstný jazýček a udržať si pocit plnosti!

 

Back to Top