Taurín | ForGym

Taurín

Taurín Aminokyseliny

Pomenovanie pochádza z latinského slova taurus – býk, pretože bol prvýkrát izolovaný práve z býčej žlče. Taurín je beta-aminokyselina, kde bola karboxylová skupina nahradená zvyškom kyseliny sulfonovej. Taurín je jednou z hlavných voľných aminokyselín v centrálnom nervovom systéme, kde účinkuje ako neurotransmiter. Ďalej sa nachádza v pomerne veľkom množstve v retine, vo svalstve a v pľúcach. Taurín je dôležitý pri regulácií bunkového objemu, agregácii trombocytov, ako antioxidant, a taktiež ako už bolo spomenuté vyššie ako neurotrasmiter. Odhadovaný denný príjem taurinu sa pohybuje okolo 58 mg/deň. Medzi dobré zdroje tejto aminokyseliny patrí mäso a niektoré druhy morských rýb, ktoré sú obzvlášť bohatým zdrojom. Taurín sa používa ako prísada do množstva energetických nápojov a produktov.

Účinky taurínu

Je dokázané, že taurín ma pozitívny vplyv na inzulínovú rezistenciu, metabolizmus lipidov, na bunkové membrány, krvný tlak, ostrosť videnia a kardiovaskulárny stav. Taurín je potrebný pri stabilizácii membrán, napríklad v myokarde pri kritických stavoch. Nízka hladina taurínu môže značiť ťažké katabolické stavy, napríklad nádorové onemocnenie, stavy po operáciách, pri popáleninách, pri chemoterapii a ožarovaní. Je to spôsobené potlačením dôležitého enzýmu cysteín dekarboxylazy zodpovedného za rýchlosť syntézy taurínu.

Hlavným miestom kde pôsobí taurín je mozog. Každá oblasť mozgu obsahuje taurín. Taurín ovplyvňuje prenos nervových vzruchov a signálov v nervovom systéme. U plodu, ktorý sa práve vyvíja, je taurín jedným z najdôležitejších prenášačov nervových vzruchov. Plod je zásobovaný prostredníctvom matky. Čerstvo narodené deti a prevažne nedonosené deti nedokážu syntetizovať taurín. Pokiaľ teda nedostavajú dostatok taurínu v materskom mlieku, môžu nastať nepriaznivé zmeny v ich mozgu.Taurín chráni mozog pred neutrotoxickým pôsobením glutamátu a aspartánu. Nervové bunky sú chránené pred poškodeným. Anti-oxidačné pôsobenie taurínu dokáže odstrániť niektoré ťažké kovy a zlikvidovať ich nepriaznivé účinky.Taurín pôsobí ako významný energenizér, pretože stimuluje mozgové aktivity.

Taurín ovplyvňuje chovanie neutrotransmiterov, optimalizuje činnosť centralnej neurovej sústavy a prekrvenie mozgu, čím dochádza k stimulácií myšlienkových pochodov a celkovému zvýšeniu výkonnosti a bdelosti. Zaujímavým efektom pre športovcov je, že taurín má schopnosť napodobovať funkciu inzulínu a umožňuje tak zlepšiť využitie sacharidov podobným mechanizmom (pomocou neho dokáže glukóza vstupovať do buniek), ale nedôjde pritom ako u inzulínu k poklesu krvného cukru alebo až k hypoglýmii. Vďaka tomu dochádza k efektívnejšiemu spracovaniu látok nevyhnutných k rastu svalov a ich regenerácií. Taurín je látka energetizujúca bez vážnych vedľajších účinkov. Účinky taurínu zlepšuje kofeín, čo sa využíva pri mnohých energetických nápojoch.

Back to Top