Vláknina | ForGym

Vláknina

Vláknina

Je to celý súbor mimoriadne prospešných látok čisto rastlinného pôvodu, ktorý má svoje opodstatnenie v racionálnej strave z mnohých dôvodov. Napomáha nášmu zdravému tráveniu, priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi, pomáha v boji proti rakovine, ale rovnako aj v boji s nadváhou. Denne by sme tohto „všelieku“ mali zjesť približne 25- 30g.

Aby sme lepšie pochopili jej kladné vlastnosti, vysvetlime si jej vplyv na jednotlivé časti tráviacej sústavy. Hneď v ústnej dutine zohráva úlohu fakt, že potraviny s obsahom vlákniny, ako celozrnné výrobky, orechy, či ovocie so šupkou musíme dlhšie požuť, a tak sa skôr sa cítime najedení a zjeme menej. Ďalej v žalúdku vláknina naviaže vodu, naplní tak jeho obsah a žalúdok vysiela do mozgu signál o sýtosti. Ďalšia časť, črevo, je s jej pomocou mechanicky očisťované a karcinogénne látky a zvyšky potravy sa tak jednoduchšie vylučujú z tela. Trávenina prechádza črevom rýchlejšie a vzniká tak menej toxických látok. Dôležité však je, že samotné vstrebávanie sacharidov do krvi vláknina spomaľuje. Pozvoľný nárast glukózy v krvi zabezpečí, aby sa glukóza rovnako pomaly z krvi aj spotrebovala, a teda aby sme hlad pocítili až omnoho neskôr. Nezabúdajme aj na dôležitú funkciu vlákniny vychytávať žlčové kyseliny a vylúčiť ich z organizmu. A keďže žlčové kyseliny sú nevyhnutné pre vstrebávanie tukov, vláknina takto zabezpečí znížený príjem tukov do tela. Žlčové kyseliny, ktoré potom v organizme chýbajú si telo musí vytvoriť znova a to konkrétne syntézou z cholesterolu. Týmto spôsobom ubúda aj z cholesterolu, čo tiež patrí medzi veľké pozitíva.

Rozdelenie Vlákniny

Rozlišujeme dva typy vlákniny: rozpustná a nerozpustná vo vode.

Zástupcom rozpustnej vlákniny je napríklad látka pektín, ktorá sa nachádza najmä v čerstvom i sušenom ovocí, ako jablká, hrušky, broskyne, marhule, ríbezle, či citrusové plody. Ďalej sem patrí inulín, obsiahnutý v koreni čakanky, cesnaku, cibuli, chrene aj v strukovinách. Inulín ako účinné prebiotikum zabezpečuje výživu črevným baktériám a tak ich správne fungovanie v trávení. Iným, mimoriadne bohatým zdrojom vlákniny je psyllium– semeno indického skorocelu, s až 98% obsahom vlákniny, ktorý je možné dostať najmä v lekárňach.

K nerozpustnej vláknine radíme celulózu z kapusty, brokolice, karfiolu, z koreňovej zeleniny. Ďalej hemicelulózu, ktorá je zas v obilninách, a spracovanú ju prijímame v celozrnných výrobkoch ako sú pečivo, vločky, pšeničné a žitné otruby, cestoviny a nelúpaná ryža. Takisto sem patrí látka lignín, ktorej zdrojom sú listová zelenina, orechy, či huby.

Pre ľudí s úmyslom udržiavať si svoju váhu na nízkej hodnote je vláknina naozaj ideálnym pomocníkom. Vďaka nestráviteľnosti v organizme je to látka s minimálnou energetickou hodnotou. Na druhej strane, tým, že zaplní objem tráviaceho traktu nám dodá pocit sýtosti. Postupné využívanie sacharidov a znížené vstrebanie tukov, prevencia pred vznikom zápchy, ktorá sa pri redukčnej diéte môže vyskytnúť, to všetko hrá len v náš prospech.

Je aj niekoľko faktov, na ktoré si však musíme dávať pozor. Vláknina napríklad viaže minerály z potravy, takže pri jej nadmernej konzumácii by sme mali do organizmu dostať minerálne látky vo zvýšenej miere. Ďalej aby sme predišli nadúvaniu, či iným zažívacím ťažkostiam, dbajme na dostatočný príjem vody. Tiež je napríklad zrejmé, že pocit sýtosti je nežiaduci pred športovým výkonom, teda vtedy by sme mali potravu s jej obsahom vynechať.

Back to Top