Doplnky výživy | ForGym

Vitamín D

Vitamín D sa používa v mozgu, kostrovom svalstve, hrubom čreve, kostiach, srdci, nadobličkách a dokonca v imunitných bunkách. Okrem iného pomáha regulovať absorpciu minerálov, náladu a citlivosť na inzulín. Odhaduje sa, že takmer 50% ľudí celosvetovej populácie trpí nedostatkom vitamínu D, min. ho neprijímajú v dostatočnom množstve.  Hoci väčšina z nás má prístup k silnému slnečnému žiareniu, nedostatok vitamínu D sa často vyskytuje, keď je pokožka chránená pred slnkom alebo u ľudí s tmavšími pigmentami kože.

Glutamín

Glutamín je najbežnejšou aminokyselinou vo vašich svaloch - viac ako 61% kostrového svalstva tvorí glutamín. Glutamín sa z 19% skladá z dusíka, čo z neho robí primárneho prepravcu dusíka do vašich svalových buniek.

L-tyrozín

Tyrozín sa považuje za neesenciálnu aminokyselinu a vytvára sa v tele z fenylalanínu. Zatiaľ, čo telo dokáže premeniť fenylalanín na tyrozín, nedokáže premeniť tyrozín na fenylalanín. Tyrozín je materskou zlúčeninou a je teda nevyhnutný pre výrobu katecholamínových hormónov / neurotransmiterov, vrátane: dopamínu, dihydroxyfenylalanínu (DOPA), norepinefrínu a epinefrínu, v centrálnom a periférnom nervovom systéme a nadľadvinkách, a tyroxínu a trijódtironínu štítnou žľazou. Pigmentový melanín (ktorý sa vyskytuje na koži, vo vlasoch a choroidnej výstelke oka) sa taktiež tvorí z enzymatickej premeny tyrozínu.

Vláknina

Je to celý súbor mimoriadne prospešných látok čisto rastlinného pôvodu, ktorý má svoje opodstatnenie v racionálnej strave z mnohých dôvodov. Napomáha nášmu zdravému tráveniu, priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi, pomáha v boji proti rakovine, ale rovnako aj v boji s nadváhou. Denne by sme tohto „všelieku“ mali zjesť približne 25- 30g. Rozlišujeme dva typy vlákniny: rozpustná a nerozpustná vo vode.

Vitamíny

Rozsiahlou skupinou látok dôležitých vo výžive každého človeka sú nepochybne vitamíny. Patria medzi zložky potravy, ktorých zastúpenie je v menšom množstve. Ich význam však nie je tak malý, ako by sme z toho mohli na prvý pohľad usúdiť. Aj keď ich dodávame v mikrogramoch, či miligramoch za deň, ovplyvňujú podstatu chemických reakcií v každej bunke.

Minerály

Tieto látky rovnako ako vitamíny nemajú energetickú hodnotu a tak samotné nezabezpečia energiu pre naše telo, rast svalov, či úbytok hmotnosti. Vplývajú však výrazne na metabolizmus živín alebo sú súčasťou stavebných štruktúr, a tak s ich pomocou si zabezpečíme zdravý rast a regeneráciu so všetkým, čo potrebujeme. Nachádzajú sa v organizme len v malých množstvách, ale o to viac by sme mali dávať pozor na ich dostatočný príjem. Patria samozrejme tiež medzi látky, ktoré si nevytvoríme a nezískame ich teda žiadnym iným spôsobom ako potravou.

CLA

Conjugated Linoleic Acids -v skratke ako CLA alebo v preklade ako konjugovaná kyselina linolová.Je mastná kyselina vyskytujúca sa v prírode.Využíva sa ako výživový doplnok do diéty a patrí medzi tuky s pozitívnymi účinkami.

Taurín

Pomenovanie pochádza z latinského slova taurus – býk, pretože bol prvýkrát izolovaný práve z býčej žlče. Taurín je beta-aminokyselina, kde bola karboxylová skupina nahradená zvyškom kyseliny sulfonovej. Taurín je jednou z hlavných voľných aminokyselín v centrálnom nervovom systéme, kde účinkuje ako neurotransmiter.

Kreatín

Bežne je v organizme syntetizovaný z aminokyselín arginínu, glycínu a methionímu. V svaloch je fosforylovaný na kreatinfosfát, ktorý sa v prípade potreby podieľa na vzniku ATP. Počas veľmi intenzívnej aktivity je využívaný ako veľmi rýchly krátkodobý zdroj energie. Medzi hlavné zdroje kreatínu patrí mäso a vajcia. V tele sa tvorí približne 1-2gramy za deň a príjmom zo stravy sa získa približne ďalších 1 až 2g kreatínu denne.

L-karnitín

L-karnitín môže významne pomôcť pri dlhodobej úprave telesnej hmotnosti v rámci zdravotného programu alebo programu zvyšovania fyzickej kondície. Štúdie ukazujú, že kombinácia L-karnitínu ako potravinového doplnku a zníženie kalorického príjmu, najlepšie v spojení s fyzickou aktivitou, vedie k úprave hmotnosti, a to urýchlením spaľovania tukov z potravy.
Back to Top