Výživa | ForGym

Vitamín D

Vitamín D sa používa v mozgu, kostrovom svalstve, hrubom čreve, kostiach, srdci, nadobličkách a dokonca v imunitných bunkách. Okrem iného pomáha regulovať absorpciu minerálov, náladu a citlivosť na inzulín. Odhaduje sa, že takmer 50% ľudí celosvetovej populácie trpí nedostatkom vitamínu D, min. ho neprijímajú v dostatočnom množstve.  Hoci väčšina z nás má prístup k silnému slnečnému žiareniu, nedostatok vitamínu D sa často vyskytuje, keď je pokožka chránená pred slnkom alebo u ľudí s tmavšími pigmentami kože.

Vláknina

Je to celý súbor mimoriadne prospešných látok čisto rastlinného pôvodu, ktorý má svoje opodstatnenie v racionálnej strave z mnohých dôvodov. Napomáha nášmu zdravému tráveniu, priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi, pomáha v boji proti rakovine, ale rovnako aj v boji s nadváhou. Denne by sme tohto „všelieku“ mali zjesť približne 25- 30g. Rozlišujeme dva typy vlákniny: rozpustná a nerozpustná vo vode.

Vitamíny

Rozsiahlou skupinou látok dôležitých vo výžive každého človeka sú nepochybne vitamíny. Patria medzi zložky potravy, ktorých zastúpenie je v menšom množstve. Ich význam však nie je tak malý, ako by sme z toho mohli na prvý pohľad usúdiť. Aj keď ich dodávame v mikrogramoch, či miligramoch za deň, ovplyvňujú podstatu chemických reakcií v každej bunke.

Minerály

Tieto látky rovnako ako vitamíny nemajú energetickú hodnotu a tak samotné nezabezpečia energiu pre naše telo, rast svalov, či úbytok hmotnosti. Vplývajú však výrazne na metabolizmus živín alebo sú súčasťou stavebných štruktúr, a tak s ich pomocou si zabezpečíme zdravý rast a regeneráciu so všetkým, čo potrebujeme. Nachádzajú sa v organizme len v malých množstvách, ale o to viac by sme mali dávať pozor na ich dostatočný príjem. Patria samozrejme tiež medzi látky, ktoré si nevytvoríme a nezískame ich teda žiadnym iným spôsobom ako potravou.

Aminokyseliny

O aminokyselinách sa vo svete športu hovorí pomerne často. A to právom. Aminokyseliny sa spájajú do krátkych reťazcov, ktoré voláme peptidy a tie zase do polypeptidov, čo sú už známejšie bielkoviny. Organizmus využíva aminokyseliny k rastu a k tvorbe tkanív. Energeticky sú bielkoviny pre ľudské telo málo významné, hoci v extrémnych prípadoch, kedy telo nemôže čerpať energiu z tradičných zdrojov (cukry, tuky), bunky dokážu využiť aj bielkoviny.

Bielkoviny

V ľudskom organizme tvoria 20% pevných látok. Tento značný podiel odpovedá aj ich dôležitým funkciám. Tvoria stavebný materiál pre svaly, šľachy, cievy, vlasy, ich transportné a zásobné funkcie sú dôležité v krvi aj mnohých orgánoch, riadia všetky zložité biochemické procesy, uplatňujú sa v obranyschopnosti, zastavení krvácania a takto by sme mohli ešte chvíľu pokračovať.
Značky

Tuky

Sú zdrojom a zásobárňou energie. V prípade prečerpania sacharidových zásob, funguje náš metabolizmus za spotreby práve týchto látok. Ak teda pri dlhodobom výkone minieme rýchly zdroj ATP vo svaloch, glukózu z krvi a neskôr aj svalový glykogén, tuky sú pre nás viac než dôležité. Pre nervové bunky sú mastné kyseliny, zložka tukov, takmer výhradným zdrojom energie, čo sa môže nebezpečne prejaviť pri veľkom nedostatku v potrave. Ďalším dôvodom je látka s názvom cholesterol. Prijímame ju v potrave spolu s lipidmi a jej význam je nepopierateľný. Z cholesterolu si telo syntetizuje dôležité hormóny, ako testosteron, či estrogény, alebo aj vitamín D.  Cholesterol ďalej dáva vznik žlčovým kyselinám, ktoré sú potrebné pre trávenie tukov. Ďalší význam majú lipidy pri vstrebávaní vitamínov D, E, K, A.
Značky

Sacharidy

Čo robí dobré cukry užitočnými narozdiel od iných,  je nízky glykemický index. Zjednodušene povedané, je to bezrozmerné číslo, ktoré určuje ako rýchlo sa cukor v organizme rozštiepi a vyplaví do krvi. A ako rýchlo sa objaví, s takou istou rýchlosťou aj zmizne.
Značky
Back to Top